Return
MINUTES
ESCAMBIA COUNTY RESTORE ACT ADVISORY COMMITTEE
January 25, 2016 - 4:00 p.m.
Ernie Lee Magaha Government Building
BCC Meeting Room, First Floor
221 Palafox Place
Pensacola, FL 32502
 
             
1. Call to Order – January 25, 2016 meeting called to order at 4:00 p.m. by Chairperson, Bentina Terry.
             
2. Proof of Publication - The meeting was advertised in the Pensacola News Journal on January 16, and January 23, 2016.
             
3. Attendance
Present: Bentina Terry, Chairman  
  Alan McMillan, Vice-Chairman  
  Donald McMahon, III, Member  
  Alvin Coby, Member  
  Tammy Bohannon, Member  
  Christian Wagley, Member  
  John Soule, Member  
Absent: Gregg Beck, Member
  Susan Carleton, Member
  Michelle Inere, Member
  Courtney Peterson, Member
Staff Present: Taylor Kirschenfeld, Interim Director, Natural Resources Management
Shelly Marshall, RESTORE Coordinator
Robert Turpin, Marine Resources Division Manager
             
4. Approval of the January 19, 2016 RESTORE Advisory Committee Meeting

Motion was made by Alan McMillan to approve the January 19, 2016 Minutes of the RESTORE Advisory Committee Meeting. Christian Wagley seconded. Motion carried unanimously.
             
5. Old Business
             
6. New Business - Applicant Presentations

Each of the following applicants received three minutes to answer questions the Committee had for their project. The Committee then continued to ask the applicant questions to clarify and understand the proposals.
App # Project Name POC First Name POC Last Name Estimated Presentation Time
076 Englewood-Northeast Brownsville-West Moreno Urban Revitalization Project CLARA Long 4:00
096 Brownsville Redevelopment Initiative Max Rogers 4:10
059 South Dogtrack Drainage- Coral Creek, Hampton Lake, Three Waters Green (aka, Mariner Village), Liberty Church Steve Geci 4:30
030 Tarkiln Bayou Preserve restoration of Big Muddy Dan Hoffman 4:40
045 IHMC Community Meeting Hall Expansion Julie Sheppard 4:50
093 Escambia County Heritage Trails Elizabeth Benchley 5:00
028 Ashland Park Sewer Expansion/Stormwater Improvement Tim Haag 5:10
029 Pensacola Beach Reclaimed Water System Expansion - Phase IV Tim Haag 5:20
004 Eleven Mile Creek Stream Restoration Chris Curb 5:30
043 Woodlands -UWF Scenic Hills–St Luke’s Church Neighborhood Partnership Stream Restoration & Flood Protection Chris Curb 5:40
039 Hollice T. Williams Park -Stormwater Management/Recreational Facilities Project Rebecca Ferguson 5:50
050 Port Pensacola Maritime Infrastructure Berth 6 Restoration Rebecca Ferguson 6:00
047 Maritime Sports Tourism Development Project/ Maritime Infrastructure Project Rebecca Ferguson 6:10
061 General Daniel "Chappie" James, Jr. Memorial Park Low Impact Development and Stormwater Treatment Project Rebecca Ferguson 6:20
117 Bayou Chico Restoration John Naybor 6:30
             
7. Public Comment (limit 3 minutes each)

Gary Sansing, 1517 East Jackson Street, Pensacola
Jimmy Jones, 175 West Lloyd Street, Pensacola
Tim Haag, ECUA P.O. Box 15311, Pensacola
Beverly Perry, 622 West Belmont Street, Pensacola
Dorothy Dubuisson, 1308 North Barcelona Street
             
8. Adjournment - Meeting adjourned at 6:29 pm.

AgendaQuick©2005 - 2021 Destiny Software Inc., All Rights Reserved